دوشنبه, 10 آذر 1399
 
 • ساعت : ۱۲:۴۸:۱۷
 • تاريخ :
   ۱۳۹۹/۰۷/۲۹ 
 • تعداد بازدید : 424
 • کد خبر : ۱۳۱۸۷۸
با حضور دکتر اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور و دکتر کاظم خاوازی وزیر جهادکشاورزی:
ضمن برگزاری مراسم بزرگداشت روز جهانی زن روستایی  در سازمان تحقیقات  آموزش و ترویج كشاورزی از بازار مجازی فروش تولیدات زنان روستایی و عشایری رونمایی شد

با حضور دکتر اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور و دکتر کاظم خاوازی وزیر جهادکشاورزی:
ضمن برگزاری مراسم بزرگداشت روز جهانی زن روستایی  در سازمان تحقیقات  آموزش و ترویج کشاورزی از بازار مجازی فروش تولیدات زنان روستایی و عشایری رونمایی شد

 

مراسم بزرگداشت روز جهانی زن روستایی و رونمایی از تلاش ها و توانمندی های زنان روستایی و عشایری دوشنبه ۲۸ مهرماه با حضور دکتر اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری، دکتر معصومه ابتکار معاون امور زنان و خانواده ریاست جمهوری ، دکتر کاظم خاوازی وزیر جهادکشاورزی و  دکتر کامبیز بازرگان معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی  به صورت وبینار در محل ستاد سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی برگزار شد. رونمایی بازار مجازی فروش محصولات زنان روستایی از دیگر قسمت های برگزاری این مراسم بود.
دکتر اسحاق جهانگیری معاون اول رییس‌جمهور نیز در این مراسم ضمن تبریک ایام ماه ربیع الاول و روز جهانی زنان روستایی اظهار داشت: یکی از افتخارات زنان ایرانی نام گذاری روز میلاد با سعادت حضرت فاطمه (س) به عنوان روز زن است که همواره در این روز از زحمات زنان و مادران کشور قدردانی می شود.
دکتر اسحاق جهانگیری با اشاره به روز جهانی زنان روستایی که چند سالی است از سوی سازمان ملل تعیین شده اظهار داشت: روز جهانی زنان روستایی فرصتی است تا از تلاش ها و اقدامات موثر این زنان در مدیریت خانواده و تولید محصولات غذایی قدردانی شود.
معاون اول رییس جمهور با بیان اینکه امروز کشور در شرایط خطیر، دشوار و پیچیده ای قرار دارد خاطرنشان کرد: گاهی ممکن است در اصل موضوعات اختلاف نظر وجود داشته باشد که در نتیجه این اختلاف نظر، نمی توانیم در راهکارها به وحدت و نظر واحد دست پیدا کنیم اما خوشبختانه امروز همه به این باور رسیده اند که شرایط کشور شرایطی خطیر و دشوار است. و تقریباً همه مردم، مسئولین و صاحبنظران در خصوص اینکه شرایط امروز کشور شرایطی پیچیده است، اتفاق نظر دارند.
دکتر جهانگیری با اذعان به اینکه خوشبختانه با همت کشاورزان و دست اندرکاران وزارت جهاد کشاورزی کمبودی در کالا‌های اساسی و مواد غذایی در کشور وجود ندارد، گفت: ما این را می دانیم که البته گرانی مردم را آزار می‌دهد، اما به مردم اطمینان می‌دهم که امنیت غذایی و تأمین کالا‌های اصلی مورد نیاز کشور در هر شرایطی تأمین و در اختیار مردم قرار خواهد گرفت.
معاون اول رییس جمهور افزود: یکی از دلایل این شرایط خطیر ناشی از محدودیت های سیاسی بین المللی و منطقه ای است. برخی کشورهای منطقه که می توانستند دوست ما باشند تلاش می کنند با برخی تحریکات و با استفاده از فرصت، در مقابل ملت ایران سنگ اندازی کنند. تحریم های آمریکا نیز شرایط خاصی را برای کشور ایجاد کرده است که البته تا زمانی که این تحریم ها به طور کامل برطرف نشود حتی برای مردم کشور خودمان نیز نمی توانیم همه مسایل مرتبط با تحریم را بازگو کنیم چرا که ممکن است گوش های نامحرم از بیان برخی مشکلات احساس رضایت کند و فشارها را افزایش دهند.
دکتر جهانگیری همچنین با اشاره به مجموعه مسایل مرتبط با تحریم، بیماری کرونا و سایر ضعف ها و مسایل داخلی که باعث شده وضعیت زندگی و معیشت مردم با سختی مواجه شود. خاطر نشان کرد: زنان در حل مسایل و مشکلات زندگی نقش اصلی و تعیین کننده دارند و این فشارها و مشکلات امروز کشور بیش از همه بر دوش زنان است چرا که مدیریت زندگی و خانوار بر عهده آنهاست.
وی افزود: در این میان زنان سرپرست خانوار با مشکلات مضاعفی روبرو هستند زیرا هم بار مسئولیت تأمین معاش خانوار و هم مدیریت زندگی را بر دوش دارند که باید از آنها قدردانی شود.
معاون اول رییس جمهور از روستا به عنوان یکی از اصلی ترین کانون های تولید به خصوص در بخش محصولات غذایی یاد کرد و با اذعان بر اینکه امنیت غذایی همواره مهم بوده اما امروز از مواقع دیگر مهم تر است ضمن قدردانی از وزارت جهاد کشاورزی به خاطر تلاش در جهت امنیت غذایی کشور تصریح کرد: بخش اعظمی از بار تأمین امنیت غذایی بر دوش روستاییانی است که جزء مظلوم ترین تولیدکنندگان کشور هستند و در مزارع با شرایط سخت اقدام به تولید محصولات غذایی می کنند تا دست مردم کشور به سوی خارج دراز نباشد.
دکتر جهانگیری تأمین سلامت و بهداشت برای جامعه را از مهمترین موضوعات به خصوص در شرایط فعلی دانست و با تاکید بر اینکه پیش نیاز غلبه بر بیماری کرونا رعایت دستورالعمل های اعلام شده از سوی ستاد ملی مقابله با بیماری کرونا است. تصریح کرد:‌ برای غلبه بر مشکلات پیش روی مردم، بازسازی اعتماد عمومی جامعه، حفظ همبستگی ملی، افزایش امید نسل جوان به آینده و بالا بردن تاب آوری جامعه نیازمند اقدامات عاجل و اساسی و برنامه های کوتاه مدت و بلند مدت هستیم.
معاون اول رییس جمهور در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به ارتباط ویدئو کنفرانسی با برخی از نمایندگان زنان روستایی در استان های قزوین، قم، سیستان و بلوچستان و کرمان و حضور نماینده زنان روستایی در استان گیلان در این مراسم گفت: بسیار افتخارآمیز است که این زنان توانسته اند برای صدهزار نفر اشتغال ایجاد کنند و امروز محصولات آنها از طریق سایت ها و سامانه های طراحی شده قابل عرضه است. وی خواستار تکمیل و توسعه سایت ها و برنامه های عرضه محصولات زنان روستایی و عشایری که توسط وزارت جهاد کشاورزی برنامه ریزی و طراحی شده است شد و اذعان داشت توسعه این برنامه اقدامی ماندگار برای روستاییان و عشایر خواهد بود.
دکتر جهانگیری همچنین با تأکید بر حمایت از صندوق های اعتبار خرد روستایی گفت: اگر لازم باشد می توان بخشی از اعتبارات اشتغالزایی روستایی را به این صندوق ها اختصاص داد تا بیش از گذشته از برنامه های روستاییان و عشایر حمایت شود.
دکتر کاظم خاوازی وزیر جهاد کشاورزی طی  سخنانی با گرامیداشت روز جهانی زنان روستایی، اهمیت فعالیت های زنان در تربیت جامعه و ارتقاء کارهای اجتماعی  را بسیار  ارزشمند دانست و  افزود: در کشور جمهوری اسلامی ایران زنان با حفظ عفت و احترام خود، ضمن پراختن به فعالیت های اجتماعی و کار و تلاش وقار و عزت خود را همراه دارند.
وی ضمن ابراز اینکه دستیابی به بخش کشاورزی دانش محور، از مسیر توجه به منابع انسانی میسر می گردد و کسب توفیق در این زمینه در گرو توجه به نیروهای فعال در عرصه های تولید و روستا می باشد اظهار داشت: هم اکنون با حضور 10 میلیون نفر از خانم ها در روستاهای کشور و فعالیت بیش از نیمی از آنان در بخش کشاورزی، شاهد تاثیر گذاری بیش از پیش آنان در بخش کشاورزی و اقتصاد خانوار هستیم.
وزیر جهاد کشاورزی افزود: از تعداد 10 میلیون نفر خانم های روستایی و عشایری کشور بیش از شش میلیون نفر در سن جوانی و اشتغال هستند و این امر ظرفیت بسیار بزرگی برای کشاورزی و تأمین امنیت غذایی کشور محسوب می شود.
دکتر خاوازی با اشاره به توجه ویژه وزارت جهاد کشاورزی به نقش زنان روستایی و عشایری در بخش کشاورزی، به فعالیت صندوق های خرد زنان روستایی در این وزارتخانه اشاره نمود و افزود : از شروع فعالیت این صندوق در کشور تا کنون تعداد یکصد هزار زن روستایی و عشایر در آن سهیم می باشند و هم اینک شاهدیم این صندوق ها موجب  رونق اقتصادی و انسجام اجتماعی خوبی در روستاها شده است.
وزیر جهاد کشاورزی آموزش زنان روستایی در خصوص کسب و کار را یکی دیگر از فعالیت های آموزشی و ترویجی این وزارتخانه برشمرد که باعث تربیت تعداد زیادی مربی برای نسل آینده در روستاها شده و تاکید نمود: وزارت جهاد کشاورزی با پیگیری زیادی این موضوع را دنبال می نماید.
وی با اذعان بر اینکه زنان روستایی و عشایری ظرفیت فوق العاده ای در تامین امنیت غذایی کشور دارند افزود: اگر زنان روستایی و عشایری در کنار برنامه های آموزشی از امکان مشاوره مستمر در زمینه های مختلف برخوردار باشند، سرمایه های خرد و کوچک هم می تواند مشاغل بزرگ و تحولات جدی در مردم روستایی ایجاد کند.
دکتر معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده، با قدردانی از همکاری های وزارت جهاد کشاورزی و معاونتهای آن و خانم بنی هاشم و کلیه همکارانی که در سطح ملی و استانی تلاش ویژه ای در امور زنان دارند، این همکاریها را  موجب ارتقاء و بهبود وضعیت زنان روستایی و  وضعیت کشاورزی در روستاها دانست و بیان داشت: در حوزه زنان پیشرفت های خوبی را داشته ایم و قطعا هنوز عقب ماندگی هایی وجود دارد و کارهای بسیار زیادی باید انجام شود.
وی توجه به فعالیت زنان روستایی را موجب تحکیم پایه های خانواده، توسعه پایدار، آموزش همگانی، بهداشت، اشتغال و توجه بیشتر به حفظ محیط زیست دانست و خاطرنشان ساخت: نقش زنان روستایی و عشایر باعث کیفیت و پایداری روستاها می شود و روستاها کانون حیات و بالندگی هستند.
دکتر ابتکار با بیان اینکه امنیت غذایی در کشور به دلیل شیوع بیماری کرونا و تحریم ها امروزه اهمیت بیشتری پیدا کرده است اظهار داشت: محدودیت های سیاست های بین المللی، ابعاد گسترده تحریم ها و شیوع بیماری کرونا عرصه زندگی را برای مردم شهر و روستا سخت تر کرده است و روستا که یکی از اصلی ترین کانون های تولید به خصوص تولید مواد غذایی است که می تواند بعنوان یک بازوی قوی در رفع مشکلات کشور در این برهه از زمان باشد.
معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده در ادامه اظهار کرد: دولت تدبیر و امید در زمینه توسعه روستایی و رفع تبعیض‌های جامعه زنان توجه ویژه ای داشته و دارد و موضوع توجه به زنان و توجه به روستاها با هم آمیخته شده و شاهد تحولات چشمگیری در این زمینه هستیم که نتیجه این توجه در هم افزایی و هم پیمانی در دستگاه‌های مختلف اجرایی مشهود است. 
بر اساس این گزارش در حاشیه مراسم بزرگداشت روزجهانی زن روستایی که در محل سالن فجر سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی برگزار شد نمایشگاهی از غرفه های توانمندی های زنان روستایی و عشایری برپاشد. 
دکتر کامبیز بازرگان معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی به همراه دکتر اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور و دکتر خاوازی وزیر جهادکشاورزی ضمن بازدید از این  نمایشگاه از نزدیک با  زنان روستایی حاضر در غرفه های استان های سراسر کشور پیرامون تولیدات و محصولات محلی و کشاورزی مشاغل خرد زنان روستایی و وعشایری گفت و گو کردند.
روابط عمومی سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

امتیاز :  ۱/۰۰ |  مجموع :  ۱

برچسب ها

  کلیه حقوق این وب سایت متعلق به سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی می باشد.

  5.7.4.0
  V5.7.4.0