يکشنبه, 6 مهر 1399
 
 • ساعت : ۱۳:۵۳:۹
 • تاريخ :
   ۱۳۹۹/۰۶/۲۵ 
 • تعداد بازدید : 338
 • کد خبر : ۱۲۹۹۸۰
با حضور دکتر جوادی معاون پژوهش و فناوری سازمان:
موضوع آزمایش های بلند مدت در كرت های دائمی و نقش آن در امنیت غذایی مورد بحث و بررسی قرار گرفت

با حضور دکتر جوادی معاون پژوهش و فناوری سازمان:
 موضوع آزمایش های بلند مدت در کرت های دائمی و نقش آن در امنیت غذایی مورد بحث و بررسی قرار گرفت

جلسه کمیته هماهنگی امور پژوهشی سازمان با حضور دکتر جوادی معاون پژوهش و فناوری سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی، دکتر پورداد مدیرکل دفتر امور پژوهشی، معاونان پژوهشی موسسه ها، پژوهشگاه و پژوهشکده های تابعه سازمان به صورت وبینار در سالن اندیشه برگزار شد.

دکتر جوادی با تقدیر از اقدامات و تلاش های انجام شده، اجرای طرح های بلند مدت در پلات های دائمی را سودمند دانست و افزود: این موضوع علی رغم اینکه به لحاظ پژوهشی داده های ارزشمندی در اختیار بخش اجرا قرار می دهد می تواند برای کاربری ایستگاه های تحقیقاتی سازمان که برخی از آن ها به دلیل نزدیکی به شهرها تحت فشار تملکی سایر ارگان ها قرار می گیرد حائز اهمیت باشد. 
دکتر جوادی با بیان اینکه  در اجرای این طرح ایستگاه هایی که تجهیزات، نیروی انسانی و کارایی لازم برخوردار هستند  در اولویت اجرای این طرح هستند تصریح کرد: در تلاش هستیم این طرح در  فاز اول در 10 ایستگاه منتخب در سراسر کشور اجرا شود و به تدریج طی سال های آینده این تعداد افزایش پیدا خواهد کرد.
دکتر جوادی در خصوص شرایط پلات ها یا کرت های دائمی آزمایشی اظهار داشت: موقعیت پلات ها باید به گونه ای در نظر گرفته شود که اجرای این طرح برای چندین سال متمادی بدون هیچ مشکل محدود کننده ای به فعالیت خود ادامه دهد تا بتوان نتیجه دلخواه  و داده های باارزش از طرح برداشت و  آنالیز شود. 
دکتر جوادی همچنین مطالبی در خصوص ایستگاه های منتخب، شرایط و چگونگی ثبت آنها بیان کرد و از معاونان پژوهشی موسسه ها و پژوهشکده ها خواست تا در تکمیل فهرست ایستگاه های منتخب این طرح با دفتر امور پژوهشی همکاری کنند. 
دکتر پورداد مدیرکل دفتر امور پژوهشی ضمن ارائه مطلبی پیرامون تاریخچه تحقیقات کشاورزی و بنیانگذاران جهانی این عرصه، پیرامون اهمیت آزمایش های بلندمدت در کرت های دائمی و ارزش داده های حاصل از آن سخنانی بیان داشت. وی  مدلسازی با درجه اطمینان بالا را از دیگر مزیت های این نوع طرح های پژوهشی دانست و روش کار در این شیوه پژوهشی را بر اساس بررسی منابع جهانی توضیح داد. دکتر پور داد ضمن ارائه چندین الگوی موفق از پیاده سازی پروژه های آزمایشی بلندمدت در موسسه تحقیقات کشاورزی دیم ، کاربرد های مدیریتی و ملی این سبک پژوهشی را از نظر پایش اثرات تیمارهای آزمایش در بلندمدت در تصمیم گیری های کلان موثر دانست. 
در این جلسه هر یک از معاونان پژوهشی موسسه ها پژوهشگاه و پژوهشکده‌های تحقیقاتی تابعه سازمان از طریق وب کنفرانس، ضمن ارائه دیدگاه‌های خود پیرامون موضوع مطرح شده در این جلسه بر ضرورت اجرای پروژه های پژوهشی بلندمدت در ایستگاه تحقیقاتی منتخب تاکید کردند.

روابط عمومی سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی

امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

  کلیه حقوق این وب سایت متعلق به سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی می باشد.

  5.7.4.0
  V5.7.4.0