دوشنبه, 22 مهر 1398
 • ساعت : ۱۴:۲۸:۱۴
 • تاريخ :
   ۱۳۹۸/۰۶/۲۴ 
 • تعداد بازدید : 536
 • کد خبر : ۱۱۴۸۹۰
دکتر کاظم خاوازی معاون وزیر و رئیس سازمان در گردهمایی سالیانه برنامه ریزی تحقیقات و تولید بذور پرورشی غلات آبی کشور:
خواستار نظام مند شدن ورود بخش خصوصی به عرصه تحقیقات به نژادی غلات و تولید ارقام مشترك شد

دکتر کاظم خاوازی معاون وزیر و رئیس سازمان در گردهمایی سالیانه برنامه ریزی تحقیقات و تولید بذور پرورشی غلات آبی کشور:
خواستار نظام مند شدن ورود بخش خصوصی به عرصه تحقیقات به نژادی غلات و تولید ارقام مشترک شد


گردهمایی سالیانه برنامه ریزی تحقیقات و تولید بذور پرورشی غلات آبی کشور با حضور دکتر کاظم خاوازی معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی، مهندس عباس کشاورز معاون وزیر در امور زراعت وازرت جهادکشاورزی، دکتر گودرز نجفیان رئیس موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر، رئیسان بخش های تحقیقاتی این موسسه در ستاد و مراکز ، محققان و پیشکسوتان تحقیقات غلات یکشنبه 24 شهریور سال جاری در سالن همایش های موسسه موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر در کرج برگزار شد. 
دکتر کاظم خاوازی معاون وزیر و رئیس سازمان با قدردانی از تلاش محققان موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر، بر ضرورت اجرای پروژه های تحقیقاتی چند منظوره تاکید کرد و افزود: لازم است در پروژه های به نژادی از ظرفیت سایر تخصص ها و رشته هایی که در موسسه های تحقیقاتی هم جوار وجود دارد در تعریف پروژه های پژوهشی مشترک استفاده شود.
وی با اشاره به ضریب نفوذ بذور گواهی شده در سطح مزارع تصریح کرد: بذرهایی که توسط کشاورزان در مزارع استفاده می شود فاصله معنی داری با ارقام جدید معرفی شده دارد و برای رفع این مساله لازم است، سیاستگذاری های معاونت زارعت در همکاری با آموزش و ترویج دست به دست یکدیگر داده تا ارقام جدید با کیفیت در اختیار کشاورزان قرار بگیرد. 
دکتر خاوازی با تاکید بر ضرورت کوتاه شدن مدت زمان فرآیند اصلاح ارقام گیاهی با بهره مندی از تکنیک های روزآمد یادآور شد: بهره مندی از تنوع اقلیمی در برخی از عملیات های روش های به نژادی و بازنگری در دستورالعمل های روش های مرسوم اصلاح رقم گیاهی که به طور متوسط 9 سال به طول می انجامد می تواند به کوتاه شدن این مدت زمان کمک کند.
رئیس سازمان وجود تنوع در ارقام زراعی و باغی را برای پایداری کشاورزی مهم خواند و یادآور شد: بخش خصوصی در این زمینه ظرفیت قابل توجهی دارد که لازم است به آن میدان داده شود تا با استفاده از امکانات و تجهیزات سازمان وارد موضوع به نژادی تولیدی شده و موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر  هدفگذاری خود را به سوی به نژادی با تکنولوژی های پیشرفته متمرکز کند. 
وی ابراز امیدواری کرد با نظام مند شدن ورود بخش خصوصی به پروژه های به نژادی و تولید ارقام مشترک، هم افزایی بیشتری بین موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر و فعالان شرکت های دانش بنیان در تولید و معرفی ارقام جدید شکل گرفته و به رشد بخش کشاورزی کمک کند. 
مهندس کشاورز معاون وزیر در امور زراعت وزارت جهادکشاورزی  با اشاره به نظام های زراعی دنیا برای تامین نیاز غذایی بیان داشت: گندم، برنج و ذرت سه غله مهم است که با تولید سالیانه 2 هزار میلیون تن، بخش اعظم نیاز غذایی جمعیت کره زمین از این محصولات کشاورزی اساسی تامین می شود. 
وی بر این اساس پرداختن به موضوعی تحت عنوان " مطالعات سیستم های زراعی "  را نیازمند توجه بیشتر دانست و افزود: تحقیقات باید به صورت چند دیسیپلینی و در تعامل بین بخش های مختلف انجام شود تا بتواند چندین موضوع را در ارتباط با یکدیگر پوشش دهد و بدین ترتیب بازدهی بالا، صرفه جویی در زمان و هزینه ها محقق شده و یافته های پژوهشی از اعتبار بیشتری برخوردار می شود. 
مهندس کشاورز تنوع ارقام معرفی شده گندم را علی رغم تلاش های صورت گرفته در برخی از مناطق کشور کافی ندانست و عنوان داشت: به جز گندم های معرفی شده برای مناطق معتدل، می توان گفت تقریبا ارقام متنوع و متعدد وجود ندارد و از این حیث آسیب پذیر هستیم و لازم است در زمینه معرفی رقم همگام با سرعت تولید دانش در دنیا، عمل کرده تا بتوانیم پاسخ های به روزتری در رفع نیاز های کشاورزان داشته باشیم. 
وی با تاکید بر لزوم مدیریت نفوذپذیری ارقام جدید به مزارع، توجه به شاخص های اقتصادی را در اجرای پروژه های پژوهشی مهم دانست و خاطر نشان ساخت: اگر پروژه ای در زمان مشخصی به بازدهی نرسد، اقتصادی بودن آن زیر سوال است حتی اگر آن پروژه با موفقیت خاتمه یافته باشد؛ بر این اساس لازم است، برخی از علت های عدم نفوذپذیری بعضی از ارقام معرفی شده را یادآور شوم برای مثال؛ برخی از ارقام جدید به علت آلودگی به عوامل بیماری زا،  خسارت اقتصادی در پی داشته و عدم توجه به رفع این اشکال و رها کردن آن به حال خود، منجر به حذف این دستاورد تحقیقاتی از عرصه و عدم اقبال از سوی کشاورزان شده است. 
معاون وزیر جهادکشاورزی با اشاره به قدمت بخش تحقیقات غلات در کشور به اقدام های ارزشمندی که طی 90 سال پیش تاکنون انجام شده است اشاره داشت و افزود: در زمینه تحقیقات گیاهان علوفه ای مانند جو لازم است استراتژی های ویژه ای تدوین و سپس آن ها تبدیل به برنامه جامع شود و بر این اساس شاهد اجرای پروژه هایی با بازدهی بالاتری باشیم. 
وی با تاکید بر ضرورت توجه به روش های روزآمد در تحقیقات به زراعی، رویکرد تحقیقات را نیازمند بازنگری دانست و بیان داشت: در شرایط ایران کسی نمی تواند بدون توجه به مساله آب راهکاری ارائه دهد و لازم است نگاه ما در تحقیقات به صورت ریشه ای باشد و از پرداختن به موضوعات سطحی بدون در نظر گرفتن مدیریت کاهش تقاضای مدیریت آب پرهیز شود. 
مهندس کشاورز با اشاره به ضرورت کاهش واردات علوفه، خواستار توجه به تحقیقات غلات از جمله استفاده از جوهای دو منظوره و تریتیکاله در راستای افزایش تولیدات لبنی و تامین علوفه مورد نیاز این بخش شد. 
معاون وزیر جهادکشاورزی با تاکید بر ضرورت فراهم سازی بسترهای لازم برای حضور بخش خصوصی در زمینه فناوری، توسعه پایلوت ها را راهکار تحقق این مهم دانست و خواستار نقش آفرینی جدی محققان به عنوان خدمتگزاران علمی کشور در غلبه بر تهدید هایی چون بحران آب و تغییر اقلیم شد. 
دکتر گودرز نجفیان رئیس موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر با اشاره به فعالیت های این موسسه در معرفی ارقام جدید بیان داشت: سال جاری 17 واریته جدید توسط این موسسه معرفی شده است که از میان آنان 7 واریته مربوط به غلات بوده است. 
وی با اشاره به ضرورت استفاده از ظرفیت بخش خصوصی در افزایش سرعت معرفی رقم و تولید بذر بیان داشت: بیشترین حجم بذر مصرفی در کشور مربوط به گندم است که پیش از این موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و تولید بذر 3 هزار تن بذر پرورشی نسل سه را در دستور کار داشت ولی در حال حاضر با واگذاری ارقام به بخش خصوصی حدود 80 درصد این میزان توسط این بخش تولید می شود که گام بزرگی در راستای نقش آفرینی بخش خصوصی است.  
رئیس موسسه تحقیقات اصلاح و تهیه نهال و بذر از واگذاری 12 واریته جدید زراعی به بخش خصوصی در سال پیش رو خبر داد و ابراز امیدواری کرد با افزایش ظرفیت بخش خصوصی برای ورود به عرصه تولید، بتوان پاسخگوی نیاز بخش اجرا و کشاورزان در تامین نیاز بذر مصرفی بیش از پیش موفق بود. 
دکتر توحید نجفی میرک رئیس بخش تحقیقات غلات با اشاره به شرایط آب و هوایی در سال زراعی گذشته گزارشی پیرامون برنامه های به نژادی بخش تحقیقات و تولید ارقام جدید زراعی و سایر برنامه های پژوهشی این بخش در سال جاری ارائه داد. 
لازم به ذکر است این گردهمایی در بخش های مجزا با تشکیل پنل های تخصصی در قالب کمیته های برنامه ریزی بذر گندم آبی، برنامه ریزی بذر جو آبی، برنامه ریزی انتقال یافته های ادامه یافت و محققان مربوطه در موضوعات مطرح شده به بحث وتبادل نظر پرداختند. 
روابط عمومی سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

امتیاز :  ۲/۰۰ |  مجموع :  ۱

برچسب ها

  کلیه حقوق این وب سایت متعلق به سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی می باشد.

  5.3.12.0
  V5.3.12.0