چهارشنبه, 30 مرداد 1398
 • ساعت : ۱۶:۳۰:۳۸
 • تاريخ :
   ۱۳۹۸/۰۵/۱۵ 
 • تعداد بازدید : 1042
 • کد خبر : ۱۱۳۵۴۱
مهندس حجتی وزیر جهادکشاورزی در چهارمین جشنواره معرفی ارقام گیاهی :
با رونمایی از  51 رقم جدید زراعی و باغی در این جشنواره،  ركورد جدیدی در معرفی سالانه ارقام گیاهی ثبت شد

مهندس حجتی وزیر جهادکشاورزی در چهارمین جشنواره معرفی ارقام گیاهی :
با رونمایی از  51 رقم جدید زراعی و باغی در این جشنواره،  رکورد جدیدی در معرفی سالانه ارقام گیاهی ثبت شد


چهارمین جشنواره ارقام گیاهی با حضور مهندس حجتی وزیر جهادکشاورزی، دکتر خاوازی معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی، دکتر بخشنده معاون وزیر دربرنامه ریزی و امور اقتصادی، مهندس طهماسبی معاون وزیر در امور باغبانی، دکتر زارع استاندار گیلان ، محققان معرفی کننده ارقام جدید گیاهی، کشاورزان و کارشناسان، سه شنبه 15 مرداد سال جاری در سالن فجر برگزار شد. 
مهندس محمود حجتی وزیر جهادکشاورزی در افتتاحیه چهارمین جشنواره معرفی ارقام گیاهی در سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی،  ضمن تشکر از تلاش محققان معرفی کننده ارقام جدید بیان داشت: در سال های قبل به طور متوسط هفت رقم جدید گیاهی از سوی موسسه های تحقیقاتی بخش کشاورزی معرفی می شد، اما امسال ۵۱ رقم جدید تولید شده که رکورد محسوب می شود.
وی با بیان این که ضرورت دارد از ظرفیت های پیدا و پنهان کشور برای توسعه تولید با حفظ پایداری منابع بهره مند شویم،  اظهار داشت: باید تلاش کنیم در چارچوب ظرفیت های زیست محیطی و آب موجود در کشور از طریق تحقیقات و افزایش بهره وری، محصولات بیشتری تولید کنیم و این به معنی فشار به منابع نیست.
وزیر جهاد کشاورزی بر انتقال یافته های جدید تحقیقاتی به مزارع و کشاورزان از طریق آموزش و ترویج تاکید کرد و گفت: لازم است به انتقال یافته های تحقیقاتی به عرصه های کشاورزی توجه بیشتری شود و تمام عرصه های کشاورزی باید تبدیل به مراکز رشد شود و فواید این اقدام، به بخش تحقیقات و مردم می رسد.
وی در عین حال از بخش تحقیقات و محققان حوزه کشاورزی خواست به مشارکت در قراردادها با بخش خصوصی بیشتر توجه و در عین حال روش های جدیدی را برای کمک به تولید طراحی کنند.
مهندس حجتی بر افزایش تعامل بخش تحقیقات به طور مستقیم یا غیر مستقیم با دنیا تاکید ورزید و تصریح کرد: کارهای تحقیقاتی را نباید از صفر شروع کرد بلکه می توان از سایر تجربیات که در داخل و یا خارج صورت گرفته استفاده کرد.
وزیر جهاد کشاورزی گفت: ایرانیان مقیم خارج نیز از توانایی ها و دانش و دسترسی های زیادی برخور دارند که می توان از طریق تعامل به این توانایی ها برای حل مشکلات بخش کشاورزی استفاده کرد.
وی اظهار داشت: امروز به رغم وجود تحریم ها، وضعیت کشور در تامین غذا از هر مقطعی بهتر است به طوری که هم اکنون بیش از ۳ میلیون تن کالای اساسی کشاورزی در بندر امام خمینی (ره) موجود است.
مهندس حجتی افزود: ما در حوزه روغن و نهاده های واسطه ای که عمدتا مربوط به خوراک دام و طیور هستند وابستگی داریم که خوشبختانه هم اکنون این محصولات با وجود تحمیل هزینه های اضافی ناشی از تحریم، در کشور به وفور وجود دارد.
وی با بیان این که کشور در عمل با تحریم غذا و دارو روبرو است، اذعان داشت: آمریکایی ها ژست های بشر دوستانه می گیرند در حالی که فشار تحریم آنها بر مردم است، زیرا ارزی که در اختیار داریم را نمی توانیم برای خرید و تامین غذا مبادله کنیم و هزینه های گزافی برای این مبادله به کشور تحمیل می شود که بر قیمت غذا تاثیر گذار است.
وی افزود: امروز با توجه به شرایط خاصی که در آن قرار گرفته ایم و افزایش قیمت دلار، صادرات محصولات کشاورزی افزایش یافته و شاهدیم برای جلوگیری از کمبود در بازار داخلی، محدودیت هایی را برای صادرات برخی محصولات کشاورزی گذاشته اند و از این رو ما پیشنهاد کردیم به جای سرکوب قیمت ها و یا محدودیت های صادراتی، عوارض صادراتی تعیین شود.
مهندس حجتی با اذعان به این که امروزه به دلیل محدودیت های اقلیمی و تغییرات آب و هوایی، افزایش جمعیت و رفاه، امنیت غذایی اهمیت بیشتری در دنیا پیدا کرده است، تصریح کرد: با وجود مسایل سیاسی و محدودیت های اقتصادی که بدخواهان و کشورهای سلطه گر وارد می کنند، اهمیت تامین غذا چندین برابر شده است.
وی ادامه داد: در دنیا به تامین غذا توجه زیادی می شود به طوری که آمریکا تلاش می کند غذای مورد نیازش را خود حتی به قیمت تخریب محیط زیست تولید کند.
مهندس حجتی گفت: در چنین شرایطی ترکیه نیز سالانه بیش از ۱۵ تا ۱۷ میلیارد دلار یارانه به بخش کشاورزی تزریق می کند تا کشاورزان بتوانند به فعالیت های شان ادامه دهند و این نشان می دهد که دنیا امروز چگونه با موضوع تامین غذا برخورد می کند. 
دکتر خاوازی معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی در این مراسم ، معرفی ارقام جدید زراعی و باغی را هدیه این سازمان به کشاورزان توصیف کرد و بیان داشت: از بدو انقلاب اسلامی تاکنون در مجموع،  417 رقم جدید زراعی و باغی توسط محققان این سازمان به کشاورزان معرفی شده است که این تعداد در شش سال گذشته تاکنون برابر با 127 رقم بوده  است و  امروز  از ۵۱ رقم جدید دیگر رونمایی می شود که از این میان،  ۱۷ رقم توسط موسسه تحقیقات اصلاح و بذر، ۱۳ رقم موسسه تحقیقات علوم باغبانی، ۱۲ رقم موسسه تحقیقات دیم، ۳ رقم موسسه تحقیقات،اصلاح و تهیه بذرچغندر قند، دو رقم پنبه، یک رقم برنج و یک کلون از سوی موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع کشور معرفی شده است.
دکتر خاوازی با اشاره به وابستگی میزان تولید به نهاده ها و سایر عوامل اقلیمی، سهم نهاده ای مانند بذر را در تولیدات کشاورزی 30 درصد دانست و بیان داشت:  تغییر آرایش کمپانی های بزرگ دنیا در  برنامه ریزی برای تولید و بهره بردرای از  بذر یک هشدار جدی برای محققان داخلی در این تکنولوژی است که ضرورت دارد برای همگام شدن با تغییرات جهانی بسترهای سخت افزاری و نرم افزاری لازم را مهیا کنیم. 
وی با اشاره به گزارش رسمی فدراسیون جهانی بذر،  ارزش بذرهای رسمی دنیا را 65 میلیارد دلار اعلام کرد  و افزود: 11میلیارد دلار از این میزان مربوط به تجارت بذر بین کشورهاست و در این میان بذرهای ذرت ، سویا، برنج، سبزیجات و غلات  بر این بازار  اثرگذاری بیشتری دارند. 
دکتر خاوازی از تلاش کشورهای توسعه یافته برای افزایش سطح تولید بذرهای رسمی به منظور رونق  و پایداری در تولید خبر داد و بیان داشت: موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی از بدو تاسیس در سال 1382 بر روی ارتقای کمی و کیفی سطح تولید بذرهای رسمی کار می کند و   ۴.۵ میلیون نهال شناسنامه دار و ۳۵۰ هزار اصله نهال سالم در سال گذشته توسط موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال نظارت و گواهی شد. 
وی از پوشش دارکردن بذر  26 محصول زراعی توسط موسسه تحقیقات ثبت و گواهی بذر و نهال خبر داد وافزود: این موسسه در سال گذشته 580 هزارتن بذر گواهی شده به کشاورزان عرضه کرد که از این میان 543 هزار تن متعلق به محصول گندم و بقیه از سایر محصولات کشاورزی بوده است. 
رئیس سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی هم چنین از عرضه 40 درصد از نیاز پنبه کاران با تولید بذر دلینته برای اولین بار در کشور توسط موسسه تحقیقات ثبت وگواهی خبر داد و خاطرنشان ساخت: این موسسه هم چنین توانسته با دستاوردهای خوبی که از عضویت در برنامه های سازمان همکاری های اقتصادی و توسعه به دست آورده زمینه صادرات بذر به 60درصد کشورهای جهان را با گواهی این موسسه ، برای تولیدکنندگان ایرانی در زمینه بذر فراهم آورده است. 
 وی با اشاره به سایر وظایف حاکمیتی این سازمان در زمینه تولید هسته های اولیه ، احداث باغ های مادری را در دستورکار محققان این اعلام کرد و بیان داشت:  تولید هسته های اولیه در بخش زراعت از وضعیت بسیار مطلوبی برخوردار است اما تولید هسته های مادری باغبانی نیازمند توجه بیشتر است. 
دکتر خاوازی با تاکید بر این مطلب که ضریب سالانه معرفی ارقام جدید در موسسه های تحقیقاتی این سازمان نرخ رو به رشدی داشته است بیان داشت: برای مثال موسسه تحقیقات اصلاح بذر و نهال در سال 92 تنها 5 رقم معرفی کرده است که این تعداد در سال 98 به 17 رقم رسیده و این نمونه برای سایر موسسه های تحقیقاتی به ویژه در زمینه باغبانی رشد چشمگیری داشته است. 
وی هم چنین با اشاره به برنامه های در دست اجرا ، از بکارگیری تکنیک های جدید به منظور کاهش مدت زمان لازم برای تثبیت صفات جدید در فرآیند به نژادی خبر داد و افزود: توجه به بذر سبزی و صیفی و توسعه مشارکت با بخش خصوصی از جمله اولویت ها ما در برنامه ریزی برای توسعه معرفی ارقام جدید است و به زودی هیبریدهای جدید 3 رقم فلفل ،4  لاین  جدید لوبیا سبزو هیبرید های دیگری در محصول سورگوم و کلزا و گوجه فرنگی وارد فاز آزمون های ثبت و تایید نهایی می شود.
خاوازی با بیان این که ما در تولید بذر محصولاتی مانند گندم دروم، جو، آفتابگردان، گلرنگ، کنجد و یونجه ۱۰۰ درصد خودکفا هستیم، تصریح کرد: در تولید هسته های اولیه باغبانی باید سرمایه گذاری بیشتری صورت گیرد.
حجه الاسلام سعیدیان نماینده ولی فقیه در سازمان سخنران دیگر این مراسم،  با اشاره به جایگاه اشتغال به کشاورزی در دین مبین اسلام بیان داشت: از دیدگاه آیات و روایات، "کشاورزی" عامل مهم پیشرفت در یک کشور و جامعه است و ملت و مردمی که از نعمت آب و زمین بهره مند هستند و نتوانند غذای خود را تامین کنند مذمت شده اند. 
وی با بیان اهمیت پژوهش و تحقیق در کشاورزی برای پاسخگویی به نیاز تامین غذا بیان داشت: توجه به پژوهش  و نهادینه سازی کشاورزی دانش بنیان تنها راه غلبه بر محدویت هایی از جمله تغغیر اقلیم و کمبود آب  برای استمرار تولید با سطح زیر کشت ثابت است. 
مهندس محمد علی طهماسبی  معاون وزیر در امور باغبانی هم چنین در چهارمین جشنواره معرفی ارقام گیاهی افزود: امسال ۲۳ میلیون تن محصول باغی و گلخانه ای و ۲۸ تا ۳۰ میلیون تن سبزی و صیفی در فضای باز تولید خواهد شد.
وی تصریح کرد: در شرایط تحریم، بخش کشاورزی نسبت به سایر بخش های صنعت و خدمات وضعیت خوبی دارد هر چند که باغبانی همواره با فراز و نشیب های زیادی مواجه بوده است
مهندس طهماسبی با بیان این که ایران نمایشگاهی از محصولات باغبانی است، تصریح کرد: سلسله جبال البرز و زاگرس موجب شده حدود ۴۰۰ اقلیم خرد و بزرگ در کشور داشته باشیم و استعدادهایی نظیر خاک، دما و آب و هوا موجب شده، کسب و کارهای پرسودی مانند تولیدات گلخانه ای و بذر در کشور داشته باشیم.
وی افزود: بذر هیبرید می تواند دارایی های زیادی را نصیب کشور کند.
معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور باغبانی با بیان این که تلاش های زیادی در حوزه تحقیقات باغبانی در چند سال اخیر صورت گرفته است، گفت: شکل گیری موسسه تحقیقات علوم باغبانی، کارآفرینی های زیادی را در بخش کشاورزی ایجاد خواهد کرد ضمن آن که فعالیت های این موسسه می تواند با بخش کشاورزی توام شود.
وی ادامه داد: تحقیقات باغبانی می تواند با بخش خصوصی عجین شود اما در عین حال پژوهشکده سبزی و صیفی نیاز به توجه بیشتری دارد.
مهندس طهماسبی با اشاره به ساماندهی تولید نهال کشور ابراز امیدواری کرد که زنجیره باغبانی در همه محصولات تشکیل شود و مردم از آن سود ببرند.

 شایان ذکر است در جنب محل برگزاری این جشنواره در سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی،  نمایشگاهی از دستاوردهای موسسه های تحقیقاتی سازمان و بخش خصوصی برپاشد و جدیدترین یافته های تحقیقاتی در معرض دید عموم قرار گرفت. 
روابط عمومی سازمان تحقیقات آموزش و ترویج کشاورزی 


 

امتیاز :  ۳/۷۱ |  مجموع :  ۷

برچسب ها

  کلیه حقوق این وب سایت متعلق به سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی می باشد.

  5.3.12.0
  V5.3.12.0